Bezpieczna umowa na wykonanie kuchni na wymiar

Jak zabezpieczyć się przed niepożądanymi sytuacjami z klientem? Zachęcamy do przeczytania poniższego artykułu. 

Nie wiem, czy jesteś obserwatorem grup na Facebooku, bo o tym można dużo mówić i pisać, co do jakości komentarzy, rzeczowości czy możliwość zdobywania konkretnej odpowiedzi na zadane pytanie, ale ja zawsze polecam obserwowanie postów, w których opisane są trudne sytuacje z klientami.

Bardzo wielu tych sytuacji można byłoby ominąć, stosując określone kroki przed rozpoczęciem realizacji zamówienia. Spisanie umowy i dołączenie do niej specyfikacji to naprawdę “must have”, co należy zrobić aby zabezpieczyć się w przed konfliktowym klientem.

Dlaczego jeszcze nie korzystasz z umowy?

Wyobraź sobie sytuacje. 

Sytuacje techniczne:

  1. Nie omówiłeś z klientem sposobu wykończenia mebli pod sufitem, zastosowałeś blendę, a klient chciał mieć szafki górne pod sufit.
  2. Nie przedstawiłeś klientowi, jak głębokość lodówki wolnostojącej wpływa na zabudowę kuchni, nie przedstawiłeś klientowi jak głębokość lodówki wolnostojącej wpływa na zabudowę blendy.
  3. Nie omówiłeś z klientem głębokości szafek dolnych i ich odstawienia od ściany, nie umówiłeś z klientem głębokości szafek dolnych i ich odstawienia od ściany.
  4. Nie przedstawiłeś klientowi, że ty jako stolarz meblowy przecież nie podłączasz sprzętu AGD, tylko go zabudowywujesz.
  5. Ty przygotowałaś sobie już całą kuchnię do produkcji, a klient teraz prosi Cię tylko o niewielkie zmiany w układzie.
  6. Ty przygotowałaś sobie już całą kuchnię do produkcji, a klient teraz prosi się o zmiany w układzie szafek - dla klienta to tylko kilka słów, a dla nas to już cała kuchnia do zmiany. 

To tylko kilka najczęściej powtarzających się problemów, a jeszcze gorzej może wyglądać sytuacja w kwestiach finansowych.

Sytuacje związane z rozliczeniem:

  1. Klient bez jasnego zapisu w umowie próbuje ci przeciągnąć termin zapłaty.
  2. Nie masz od klienta potwierdzenia, że wszystko zostało wykonane poprawnie.
  3. Podczas montażu klient oznajmia ci, że on przecież zmienił kolor frontu.
  4. Nie wyjaśniłeś klientowi, że elektryka pod AGD powinna być przygotowana pod dany projekt kuchni.
  5. Nie wyjaśniłeś klientowi że montaż kuchni nie będzie trwał 6 godzin, tak jak on sobie tego wyobrażał, a teraz żąda zapłaty za dodatkowy dzień urlopu, który musi ustalić w pracy.

Cel akcji:

Celem akcji jest więc zwrócenie uwagi na fakt, że pierwszym, ale najważniejszym elementem, który zabezpiecza Twoją transakcję z klientem jest specjalna umowa na wykonanie mebli kuchennych. Umowa choć zabezpiecza obie strony transakcji, to z racji ciąglę pojawiających się problemów z nieuzasadnionymi roszczeniami klientów, w stosunku do wykonywanych prac, powinna bronić również naszych interesów.

Dlaczego umowa jest tak ważna:

  1. Określenie zakresu wykonywanych usług. Umowa w precyzyjny sposób powinna określać zakres prac które wykonawca musi wykonać zapobiega to w przyszłości nieporozumienia i sporą w trakcie realizacji zlecenia.
  2. Specyfikacja zamówienia. Umowa powinna zawierać techniczne aspekty wykonania kuchni co pozwala na wykonanie i zgodnie z oczekiwaniami oczekiwaniami klienta.
  3. Rozliczenie finansowe. Umowa powinna zawierać cenę i warunki płatności za realizację zamówienia to zapewnia bezpieczeństwo finansowe dla wykonawcy.
  4. Zabezpieczenie obu stron. Umowa stanowi podstawę prawną dla obu stron i chroni interesy wykonawcy jaki klienta zapewniając środki prawne w przypadku nie spełnienia warunków umowy przez którąś ze stron.
  5. Wyłączenie odpowiedzialności. Umowa powinna zawierać klauzulę wyłączającą odpowiedzialność wykonawcy w przypadku nie spełnienia wymagań o które prosiliśmy klienta. 
  6. Warunki gwarancji. W umowie można wpisać zapisy dotyczące gwarancji na wykonanie Mebli Kuchennych czyli zapisy dotyczące tego czego klient nie może zrobić aby Gwarancja była ważna
  7. Relacja z klientem. Umowa na wykonanie kuchni stanowi konkretną podstawę do budowy relacji z klientem z klientem opartej na zaufaniu i profesjonalizmie.
  8. Strategia Marketingowa. Umowa jest również elementem marketingu i można ją reklamować jako zasadnicza korzyść dla klienta.

Umowa powinna składa się aż z 5 części.

Aby w pełni opisać wszystkie elementy związane z wykonaniem kuchni płatnościom odbiorem i późniejszym użytkowaniem kuchni, warto przygotować oprócz umowy kilka dodatkowych elementów, które zabezpiecza również nasze interesy.

  1. Umowa na wykonanie kuchni, gdzie są określone warunki współpracy pomiędzy wykonawcą kuchni, a klientem
  2. Specyfikacja do umowy, gdzie określone są warunki techniczne wykonania kuchni dla danej realizacji zlecenia.
  3. Gwarancja na wykonanie kuchni. W gwarancji określone to czego klient nie może robić aby elementy kuchni oraz kuchnia nie została zniszczona i była objęta gwarancją. W gwarancji jest określone to, czego klient nie może robić, aby kuchnia nie została zniszczona i była objęta gwarancją.
  4. Protokół odbioru. Niezbędny dokument który jest podpisywany przez obie strony po zakończeniu prac nieważne, czy kuchnia została już rozliczona i zapłacona - najważniejszy jest podpis, który świadczy o rzetelnym wykonaniu usług.
  5. Instrukcja użytkowania kuchni. Dokument wydawany dla klienta, gdzie opisany jest sposób użytkowania sprzętu AGD elementów kuchni, aby użytkownik Kuchni wiedział, czego nie robić, aby jego nowa kuchnia cieszyła się długą żywotnością.

Co powinno jeszcze znajdować się w umowie na wykonanie mebli na wymiar?

Normy produktowe wykonania kuchni na wymiar, gdzie określone są szczegółowe warunki wykonania szafek kuchennych oraz montażu kuchni na wymiar sytuacjach roszczeniowych i reklamacyjnych.

Co po zakupie umowy?

Każdy, kto dokona zakupu zestawu umów do wykonania kuchni na wymiar, będzie należał do specjalnej grupy, w której będziemy wzajemnie sobie pomagać przy ulepszaniu tych dokumentów.

Zamknięta grupa korzystających z umowy będzie miała prawo do:

  • bezpłatnych poprawek w dostarczonych dokumentach;
  • bezpłatnych dodatkowych elementów umowy.

Każdy korzystający z umowy, będzie również proszony o podzielenie się swoimi doświadczeniami przy kontaktach z klientem, aby w przyszłości wykluczyć niekorzystne dla branży sytuację z klientami.

Uczestnicy grupy proszeni są również o wnoszenie o propozycje zmian i dopisywanie dodatkowych punktów umowy.

Utworzona zamknięta grupa będzie informowana o wszelkich dokonywanych zmianach w umowie, dopisywanych punktach i rozwiązaniach prawnych wykorzystywanych w umowie. Ma to na celu udoskonalenie dokumentu, aby coraz skuteczniej odpowiadać na często bezzasadne roszczenia klientów.

Umowa na wykonanie kuchni na wymiar jest dla obu stron - z jednej strony daje klientowi gwarancję, że usługa zostanie należycie wykonana w terminie zgodnie z założeniami. Z drugiej strony umowa chroni nasze interesy, aby zabezpieczyć się przed trudnymi sytuacjami z klientem. 

Umowa jest na czarną godzinę”, a my jako wykonawcy kuchni nigdy nie wiemy, kiedy spotkamy na swojej drodze klienta roszczeniowego. Dlatego warto być zawsze zabezpieczonym aby móc odpowiadać na nieprzewidziane sytuacje. 

Ważne uwagi dotyczące umowy

Umowę oraz specyfikację do umowy najlepiej spisywać z każdym klientem.

Klienci mogą mieć różne wyobrażenie związane z wykonaniem kuchni, które nabyli przy innych realizacjach lub na podstawie obserwacji innych realizacji.

Każda kuchnia jest specyficzna, a w szczególności każda kuchnia jest w innym pomieszczeniu. Więc wykonujemy kuchnię dokładnie do możliwości, jakie daje nam dane pomieszczenie.

Dlatego tylko szczegółowo umowa na wykonanie kuchni, wraz z specyfikacją normami i gwarancją daje nam największe możliwe zabezpieczenie przed kryzysowa sytuację z klientem.

Choć tak naprawdę nie ma 100 procentowego sposobu na ochronę naszych interesów, to warto uczynić wszystko, aby czuć się bezpiecznie i spokojnie przy prowadzeniu tego biznesu.

Jest to aktualnie najbezpieczniejsza umowa współpracy pomiędzy klientem, a dostawcą usług związanych z montażem kuchni na wymiar. Umowa sporządzona jest na podstawie doświadczenia kilku firm oraz konsultowana z prawnikiem w celu wykluczenia merytorycznych błędów.

Umowa, jak to niektórzy sądzą nie może być napisana wyłącznie przez prawnika, bo absolutnie nie zna on realiów tego rynku, złożoności problemów i sytuacji wynikających podczas montażu i problemów związanych z zapłatą za kuchnię przez klientów.

W naszej branży umowa nie może być tylko jednym dokumentem związanym z montażem kuchni, ale jest to komplet dokumentów, składający się z umowy specyfikacji protokołu odbioru i gwarancji z instrukcją użytkowania Mebli.

Każdy ten dokument spełnia określone zadanie, aby jak najlepiej zabezpieczyć się przy współpracy z klientem.

Umowa i pozostały zestaw dokumentów jest również dla klienta, aby on był świadomy, jak prace zostaną wykonane.

W tej branży jest bardzo wiele punktów, które należy omówić, aby nie dochodziło do nieporozumień z klientem.

Dzisiaj klient jest problematyczny i roszczeniowy, dlatego najlepiej wszystko omówić jeszcze przed rozpoczęciem prac.

Najlepiej, aby wszystko było spisane w dokumentacji i nie było w przyszłości niejasnych sytuacji spornych w czasie odbiór kuchni.

Generalnie, im klient więcej wie jak kuchnia zostanie wykonana, tym później mniej wnosi roszczeń i pretensji do realizacji zamówienia. 

 

Klient może mieć różne wyobrażenie o realizacji danego zamówienia, więc lepiej poświęcić więcej czasu na omówienie całego zamówienia i jeżeli widać, że klient zadaje dużo pytań również omówić szczegóły, aby w konsekwencji uzyskać szybką i stuprocentową zapłatę za montaż kuchni.

Klient może może nie wiedzieć o pewnych rozwiązaniach technicznych, a jeżeli tylko widać, że zadaje pytania dotyczące tych aspektów, warto z nim wiele szczegółów przedyskutować. 

Nasze akcje dla branży mebli na wymiar

Dlaczego klienci wybierają meble IKEA?

Na to pytanie próbuje odpowiedzieć sobie wiele projektantów i stolarzy - publikujemy zatem raport dotyczący mebli IKEA.

Czytaj więcej

Bezpieczna umowa na wykonanie kuchni na wymiar

Jak zabezpieczyć się przed niepożądanymi sytuacjami z klientem? Zachęcamy do przeczytania poniższego artykułu. 

Czytaj więcej

Czy warto integrować branże wykonawców mebli kuchennych na wymiar?

Przeczytaj na temat korzyści integracji branży mebli kuchennej w tym artykule. 

Czytaj więcej