Edukacja przyszłych stolarzy meblowych

W tym artykule przedstawiamy ścieżki kształcenia przyszłych stolarzy meblowych.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak wygląda sytuacja z kształceniem w tym zawodzie
  • kto może podjąć pracę w zawodzie stolarz meblowy?
  • jakie są przeciwwskazania dla tego zawodu

Początek stolarstwa w Polsce

W Polsce stolarz i polskie stolarstwo miało swoje początki w renesansowym XV wieku. Za datę początkową polskiego stolarstwa uznaje się rok 1489, kiedy to w Krakowie powstał pierwszy cech stolarski. W związku z szybką urbanizacją miast I wsi, nowy zawód uzyskiwał coraz bardziej na znaczeniu. W tym czasie stolarz tworzy głównie meble które były używane w domach powstających miastach i wsiach. Zawody pokrewne dla stolarstwa to również kołodziejstwo, tokarstwo, bednarstwo oraz dekarstwo. Warto również wspomnieć, że stolarz zajmuje się również renowacją mebli.

 

Definicja stolarz meblowy

Według definicji, stolarz meblowy zajmuje się wytwarzaniem mebli skrzyniowych szkieletowych i innych stanowiących wyposażenie biur sklepów mieszkań szkół i innych lokali.

 

Do obowiązków stolarza meblowego należy:

  • ustalenie kolejności prac;
  • przygotowanie potrzebnych materiałów narzędzi urządzeń obrabiarek;
  • Wykonanie zlecenia

Kształcenie

Obecnie (od 2018 roku), w ramach systemu kształcenia zawodowego w Polsce, nie przygotowuje się kandydatów do pracy w zawodzie stolarz meblowy, ale osoba zainteresowana podjęciem pracy w tym zawodzie może:

  • ukończyć branżową szkołę I, II stopnia w zawodzie pokrewnym stolarz,
  • ukończyć kwalifikacyjny kurs zawodowy w zakresie kwalifikacji AU.15 Wytwarzanie wyrobów stolarskich, właściwej dla zawodu szkolnego stolarz,
  • zdobyć tytuł czeladnika, a następnie dyplom mistrza w zawodzie stolarz meblowy, nadawane w ramach kształcenia rzemieślniczego, po zdaniu egzaminu organizowanego przez Izby Rzemieślnicze

Poniżej przykład ścieżki rozwoju dla stolarza meblowego:

Szkoła branżowa 1 stopnia

Po ukończeniu szkoły podstawowej można rozpocząć naukę w branżowej szkole 1 stopnia w zawodzie stolarz w ramach kwalifikacji zawodowej DRM.04. Na tym etapie ukończenia szkoły i zdania egzaminu zawodowego adept uzyskuje dyplom uprawniający do wykonania zawodu.

Szkoła branżowa II stopnia

Bardzo często adepci szkoły branżowej pierwszego stopnia nie kończą swojej edukacji i jako sposób zdobywania wiedzy w stolarstwie, przygotowują się do zawodu technik technologii drewna, za pomocą szkoły branżowej II stopnia. Edukacja w takiej szkole trwa 2 lata i może być już zakończona maturą. Edukacja na tym poziomie kończy się zdaniem egzaminu zawodowego, który daje tytuł technika technologii drewna. 

Technikum

Adept stolarstwa po ukończeniu edukacji w szkole podstawowej może również rozpocząć swoją edukację w technikum, które przygotowuje do zawodu technik technologii drewna.

Absolwenci otrzymują tutaj dwie kwalifikacje zawodowe. 

  • DRM.04 Wytwarzanie wyrobów z drewna i materiałów drewnopochodnych
  • DRM.08  Organizacja i prowadzenie procesów przetwarzania drewna i materiałów drewnopochodnych

Edukacja na poziomie technikum kończy się egzaminem zawodowym.  

Do podjęcia pracy w zawodzie stolarz meblowy preferowane jest (dla młodzieży) wykształcenie na poziomie branżowej szkoły I stopnia (dawniej zasadnicza szkoła zawodowa) w zawodzie pokrewnym stolarz lub wykształcenie rzemieślnicze w tymże zawodzie.

Alternatywną ścieżką kształcenia dla stolarza meblowego jest nauka zawodu w rzemiośle w zawodzie stolarz.

Egzamin czeladniczy

Zawód stolarz możesz również uzyskać po zdaniu egzaminu czeladniczego. Tutaj musisz spełnić określone warunki, które dopuszczają Cię do takiego egzaminu. Zasady organizowania oraz rekrutacji do tego typu egzaminów zostały opisane w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej. 

Egzamin czeladniczy jest formą sprawdzenia opanowanych wiadomości i umiejętności w zakresie danego zawodu. Osoba, która zdała egzamin, uzyskuje świadectwo czeladnicze potwierdzające posiadanie zdobytych kwalifikacji zawodowych. Dokument ten daje uprawnienia do wykonania zawodu w kraju i zagranicą.

Kwalifikacyjny kurs zawodowy

Po ukończeniu szkoły branżowej I stopnia można się także udać na kwalifikacyjny kurs zawodowy z kwalifikacji DRM.08. Jest on prowadzony zgodnie z programem nauczania, który uwzględnia wszystkie elementy kształcenia w zakresie danej kwalifikacji. Absolwenci kursu mogą przystąpić do egzaminu zawodowego, którego pozytywny wynik pozwala im na uzyskanie tytułu technika technologii drewna.

Kursy doszkalające

Dzisiaj coraz większe znaczenie ma doświadczenie i praktyczne umiejętności. Rzeczywiste umiejętności mogą dziś więcej znaczyć niż dyplomy czy certyfikaty. Osoby kształcące się w zawodzie stolarz mogą uczestniczyć w kursach doszkalających, które pozwolą im zdobyć dodatkową wiedzę umiejętności. 

Studia 

Osoba która chce związać się z branżą meblową lub przemysłem drzewnym może również rozpocząć edukację na poziomie Wyższej Szkoły dwa kierunki: inżyniera meblarstwa i technologia drewna, które pozwalają zdobyć wiedzę szeroko już rozumianym rozumianej dziedzinie drewna czy stolarstwa.


Generalnie, pracę w zawodzie stolarz meblowy może wykonywać również osoba, która:

  • została przyuczona do zawodu,
  • uzyskała doświadczenie w trakcie wykonywania pracy.

Ze względu na warunki pracy i niebezpieczeństwa z nią związane, przy podjęciu pracy niezbędne jest ukończenie kursów BHP oraz wymagane są ogólne badania lekarskie. 

Do przeciwwskazań wykonywania zawodu stolarza należą:

  • epilepsja, astma,
  • poważne wady wzroku i słuchu niepoddające się korekcji,
  • wady kręgosłupa,
  • płaskostopie i żylaki kończyn dolnych,
  • ograniczona sprawność kończyn,
  • alergie.

Wymagania dla stolarza meblowego 

Do wykonania zawodu stelaż meblowy nie są wymagane tytuły zawodowe kwalifikacje czy uprawnienia zawodowe, jednak pracodawcy najchętniej zatrudniają osoby legitymujące się:

świadectwem czeladniczym lub dyplomem mistrzowskim w zawodzie stolarz meblowy, uzyskany w ramach kształcenia rzemieślniczego po spełnieniu wymagań formalnych i zdaniu egzaminu egzaminu organizowanego przez organizacje rzemieślnicze

Wiedza dla początkujących

Na czym polega system 32mm?

Na czym polega system 32mm? Wyjaśniamy.

Czytaj więcej

Edukacja przyszłych stolarzy meblowych

W tym artykule przedstawiamy ścieżki kształcenia przyszłych stolarzy meblowych.

Czytaj więcej

Dlaczego planowanie kuchni jest tak ważne dla stolarza meblowego?

Dlaczego planowanie kuchni jest tak ważne dla stolarza meblowego? Wyjaśniamy. 

Czytaj więcej