Słownik stolarza meblowego

Słownik pojęć, który każdy stolarz meblowy powinien znać.

brak

_

Blat roboczy postforming. Materiałem bazowym jest płyta wiórowa produkowana w tzw. technologii postforming. Dla zapewnienia dużej trwałości blaty pokrywa się laminatem HPL lub CPL. Są materiałem stosowanym do produkcji mebli, w szczególności na blaty kuchenne, stołowe, blaty biurek, jak również mają duże zastosowanie jako elementy wystroju i aranżacji wnętrz w bankach, hotelach, szpitalach i innych obiektach użyteczności publicznej.

Fornir, to bardzo cienkie płaty drewna, uzyskiwane przez skrawanie płaskie lub obwodowe z drzew tzw. "okleinówek " - cechuje je wysoka jakość, minimalna ilość wad i największe średnice. Przygotowany pień drewna musi najpierw odparować, następnie wzdłuż pnia zostaje poddany skrawaniu na cienkie arkusze. Pocięte arkusze łączy się w wiązki tak, aby była zachowana kolejność, w jakiej zostały zdjęte z pnia drewna, dzięki czemu rysunek słojów zachowuje ciągłość i identyczny odcień. Grubość forniru to od 0,3 do 3 mm.

Fornir modyfikowany. Materiał pozyskiwany z drzew egzotycznych. Drewno skrawane jest obwodowo na arkusze, które po usunięciu wszelkich wad i przesuszeniu poddaje się barwieniu przez wewnętrzną strukturę pokrywaną obustronnie klejem, układaną w specjalne stosy i na końcu prasowaną. Podczas prasowania wewnątrz kłody formowany jest wzór - rysunek drewna. Ostatni etap to już tylko poprzeczne skrawanie na arkusze – forniry. Tak powstałe forniry stanowią odwzorowanie ornirów pozyskiwanych metodą tradycyjną, a przy tym jest pełna gwarancja powtarzalność oklein w usłojeniu i kolorze w dostawach realizowanych nawet w dużych odstępach czasu.

Laminat HPL. Nazwa pochodzi od słów “high pressure laminates” czyli “laminat wysokociśnieniowy”. Jest to warstwowe tworzywo termoutwardzalne, powstałe w warunkach wysokiego ciśnienia: 7-9 MPa i temperatury ok. 150 stopni Celsjusza. Składa się z kilku warstw papieru impregnowanego żywicą fenolową oraz papieru dekoracyjnego, impregnowanego żywicą melaminową. Zewnętrzna warstwa laminatu pełni funkcję dekoracyjno-ochronną. Papier, z którego jest wykonana, zostaje zadrukowany, nasycony twardą żywicą melaminową, a na koniec zabezpieczony przezroczystą powłoką. Gotowy laminat może być połączony z płytą wiórową lub innym materiałem nośnym. Wyprodukowane w ten sposób blaty znajdują wszechstronne zastosowanie w aranżacji wnętrz, a głównie na blaty kuchenne.

Mebel skrzyniowy składa się z korpusu, zabudowy frontowej, zabudowy wewnętrznej, ściany tylnej oraz stelaża. Każda z tych części ma powierzchnie charakterystyczne, których położenie i widoczność, względem użytkownika, pozwalają na zróżnicowane wykończenia i jakości wykonania.

Nutowanie / wręgowanie - nacięcie na formatce meblowej, w której zostanie zamocowana tylna płyta hdf

Postforming. Typ płyty otrzymywany w wyniku nowoczesnej technologii uszlachetniania powierzchni płyt wiórowych, z utwardzonego w wysokiej temperaturze tworzywa warstwowego impregnowanego żywicami - laminatu.

Płyta meblowa, to produkt stosowany w przemyśle meblowym oraz dekoracyjnym. Najczęściej ma wymiar 2800 x 2070 mm. Do produkcji korpusów stosuje się płytę o gr. 18 mm, a do formatek do wykonania szuflad płytę o grubości 16 mm. Pozostali producenci, którzy oferują masową produkcję, najczęściej na korpusy szafek stosują płyty o grubości 16 mm.

Płyta fornirowana, to płyta wiórowa lub MDF oklejona dwustronnie okleiną naturalną z różnych gatunków drewna:

Płyta MDF powstaje w wyniku sprasowania włókien drzewnych z dodatkiem organicznych związków łączących i utwardzających, w warunkach wysokiego ciśnienia i temperatury. Płyta MDF stanowi idealny substytut dla naturalnego drewna, szczególnie drewna liściastego, przy czym nie zawiera żadnych strukturalnych niedoskonałości, jakie spotyka się w drewnie typu sękatość, złe ułożenie włókien, wielordzenność, pęknięcia czy też przeżywiczenie. W całym swoim przekroju jest materiałem o jednorodnej gęstości i składzie surowcowym. Powoduje to, że jest idealny do wszelkiej obróbki cięcia, wiercenia, frezowania a nawet kształtowania, a wszystko to przy zachowaniu stabilności wymiaru i utrzymaniu wyższej tolerancji dokładnie obrabianych części. Ze względu również na wysokie walory powierzchni, płyta MDF nadaje się do lakierowania oraz pokrywania cienkimi filmami melaminowanymi, oklejania sztuczną i naturalna okleiną.

Płyty melaminowane są podstawowym materiałem stosowanym do produkcji mebli, wykonanym na bazie trójwarstwowej płyty wiórowej, pokrytej dwustronnie papierami nasyconymi żywicami termoutwardzalnymi, co nadaje im ostateczne wykończenie płaszczyzn, nie wymagającej już dalszej obróbki. Płyty wiórowe laminuje się dwustronnie, w celu zabezpieczenia przed odkształcaniem przy zmianie wilgotności. Płyta powstaje w wyniku zaprasowania filmu dekoracyjnego nasyconego żywicami mocznikowymi i melaminowanymi na płytę wiórową lub płytę MDF. Odpowiednią strukturę płyty nadaje się na początku procesu laminowania.

Płyta pilśniowa formowana na sucho, wyprodukowana jest z włókien drzewnych, których wilgotność w stadium formowania jest mniejsza niż 20% oraz kleju syntetycznego (żywice aminowe), łączącego włókna pod wpływem ciśnienia i temperatury. Została wynaleziona i opatentowana już w 1924 r. przez Williama Masona, założyciela firmy MASONITE.

Płyta wiórowa to płyta wykonana z wiórów sklejanych pod ciśnieniem, za pomocą kleju. Warstwy zewnętrzne z wiórów drobniejszych cieńszych są sklejone z warstwą środkową z wiórów większych i grubszych. Podstawową cechą płyt wiórowych, odróżniając je od drewna litego, jest jednolita budowa. Ponadto płyty wiórowe nie mają pęknięć, sęków i innych wad drewna.

Technologia CNC - technika, która umożliwia osiągnięcie maksymalnej możliwej wydajności ekonomicznej, mimo wysokich wymagań jakościowych. Skrót CNC (ang. Computerized Numerical Control) oznacza sterowanie maszyn za pomocą zintegrowanego komputera. Zalety przetwarzania danych wykorzystywane są bezpośrednio w obrabiarce. Wszystkimi ruchami narzędzi, operacjami mocowania i innymi samodzielnymi operacjami roboczymi zarządza komputer, poprzez zastosowanie odpowiednich danych.